ලෝකයේ පෙනහැල්ල ඇමසන් වනාන්තරය බිළිගත් ගිනිදැල්

දැනට ලෝකයේ විශාලතම වැසි වනාන්තර නැතිනම් සදාහරිත වනාන්තරය වශයෙන් සැලකෙන ඇමසන් වනාන්තරය තුල අක්කර දහස් ගණනක භුමිය පුරා දැවැන්ත ගිනි ගැනීමක් සිදුවෙමින් ඇත ලෝකයේ ජීවත්වන ජනගහනයෙන් හා සත්ව ගහනය වෙනුවෙන් සේවය සපයන ඇමසන් මහ වනය ලෝක ජනතාවගේ දැඩි අවධානයට ලක්වන ස්වභාවික වනාන්තරයකි. ඇමසන් වනාන්තරය ලෝකයේ පෙනහැල්ල වශයෙන් හදුන්වයි

දැනට තහවරු කරගත නොහැකි හේතුවක් මත ඇමසන් වනය තුල ඇතිවන දැඩි ගිනි ජලා නිසා කිලෝමීටර් ගණනක් ඇතින් තිබෙන නගර කළු දුමාරයෙන් වැසී ඇත.බ්‍රසීලයේ ප්‍රධාන නගර කළු දුමාරයෙන් වැසී යාම නිසා රාත්‍රී කාලයේ මෙන් විදුලි බුබුළු දල්වාගෙන දවසේ රාජකාරි සිදු කරන ලදී

ඇමසන් වැසි වනාන්තර පෙර නොවූ විරූ වේගයකින් දැවී යයි බ්‍රසීලයේ ඇමේසන් වැසි වනාන්තරයේ වාර්තාගත වේගයකින් ගින්නක් හටගෙන ඇති අතර, දේශගුණික විපර්යාසයන්ට එරෙහි සටනට එය විනාශකාරී පහරක් එල්ල කළ හැකි බවට විද්‍යා scientists යින් අනතුරු අඟවයි.

රසීලය, පේරු, කොලොම්බියාව, වෙනිසියුලාව, ඉක්වදෝරය, බොලිවියාව, ගයනා, සුරිනාම්, ප්‍රංශය (ප්‍රංශ ගයනාව)
ඛණ්ඩාංක ඛණ්ඩාංක: 3 ° S 60 ° W.
වර්ග ප්‍රමාණය 5,500,000 km2 (වර්ග සැතපුම් 2,100,000)
ඇමසන් වැසි වනාන්තරය, [අ] ඉංග්‍රීසියෙන් ඇමසෝනියා හෝ ඇමසන් ජංගල් ලෙසද හැඳින්වේ, එය දකුණු ඇමරිකාවේ බොහෝ ඇමසන් ද්‍රෝණියේ ආවරණය වන ඇමසන් ජෛව විද්‍යාවේ තෙතමනය සහිත පුළුල් වනාන්තරයකි. මෙම ද්‍රෝණියේ වර්ග කිලෝමීටර 7,000,000 (වර්ග සැතපුම් 2,700,000) ක් වන අතර එයින් කිලෝමීටර් 5,500,000 (වර්ග සැතපුම් 2,100,000) වැසි වනාන්තරයෙන් ආවරණය වේ. මෙම කලාපයට ජාතීන් නවයකට අයත් භූමි ප්‍රදේශ ඇතුළත් වේ.

වනාන්තරයෙන් වැඩි ප්‍රමාණයක් වැසි වනාන්තරවලින් 60% ක් ද, පේරු 13% ක් ද, කොලොම්බියාව 10% ක් ද, වෙනිසියුලාව, ඉක්වදෝරය, බොලිවියාව, ගයනා, සුරිනාම් සහ ප්‍රංශය (ප්‍රංශ ගයනාව) ද සුළු ප්‍රමාණයක් ඇත. ජාතීන් හතරකට "ඇමසන්ස්" ඇත්තේ ඔවුන්ගේ පළමු මට්ටමේ පරිපාලන කලාපයක නමකි. ඇමේසන් පෘථිවියේ ඉතිරිව ඇති වැසි වනාන්තරවලින් අඩකට වඩා නියෝජනය කරයි, [1] සහ ලොව විශාලතම හා වඩාත්ම ජෛව විවිධත්ව නිවර්තන වැසි වනාන්තර වලින් සමන්විත වන අතර ඇස්තමේන්තුගත තනි ගස් බිලියන 390 ක් විශේෂ 16,000 කට බෙදා ඇත.
https://edition.cnn.com/videos/world/2019/08/21/amazon-rainforest-fires-sater-vpx.cnn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *